Komunikat

Informujemy, że w dniach 30.03 - 01.04 Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Rozstrzygnięcie konkursu „Sportowy Bohater Niepodległej”

Mamy wyłonionych zwycięzców!

Konkurs plastyczny „Sportowy Bohater Niepodległej” cieszył się bardzo dużą popularnością.  Otrzymaliśmy od Was mnóstwo pięknych i ciekawych prac. Jury doceniło różnorodność technik – rzeźba, kolaż, rysunek ołówkiem, farbami, wyklejanki i wiele innych.

Pracę oceniali nie tylko nasi edukatorzy, ale również wybitni przedstawiciele ze świata sztuki i sportu. Byli wśród nich Edyta i Adam Kuba Matejkowscy oraz Iwona Marcinkiewicz.

Adam Kuba Matejkowski – artysta malarz i rzeźbiarz, twórca statuetek Telekamer. Ukończył słynne zakopiańskie Państwowe Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara, na studia powrócił do stolicy – z wyróżnieniem rektorskim ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1979 roku. Przez kolejne lata był wykładowcą na tej uczelni. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu indywidualnych w kraju i za granicą: Szwecja, Dania, Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Izrael, USA. W pracowni artystycznej w Płowężu, którą sam wybudował, powstają nie tylko Telekamery. Matejkowski jest malarzem, rzeźbi w drewnie, ceramice i brązie. Jego pracownia jest miejscem spotkań artystów, plenerów artystycznych i rozwojowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz warsztatów terapeutycznych.

W Płowężu pracuje również Edyta Matejkowska, żona Kuby Matejkowskiego, artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, otrzymała dyplom w pracowni rzeźby u prof. Piotra Gawrona i aneks z malarstwa u prof. Mariusza Woszczyńskiego. Wystawiała swoje prace w kraju i za granicą. Oprócz malarstwa i rzeźby tworzy instalacje przestrzenne, zajmuje się również rysunkiem, fotografią i tkaniną artystyczną.

Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz – polska łuczniczka, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy w łucznictwie, w swoim ogromnym dorobku osiągnięć sportowych ma między innymi złoty medal z Brukseli w 2004 r. w konkurencji drużynowej, złoty medal z Vittel w 2008 r. w konkurencji drużynowej oraz srebrny medal z Oulu w 2002 r. w konkurencji drużynowej.

Medalistka olimpijska z Atlanty w 1996 roku (medal brązowy w łucznictwie w konkurencji drużynowej),

Pracownik Polskiego Komitetu Olimpijskiego (specjalista ds. edukacji olimpijskiej). Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1996 r. za wybitne osiągnięcia sportowe.

Poziom wszystkich prac był bardzo wysoki, przez co wybór zwycięskich prac był bardzo trudny. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z dewizą Pierre’a de Coubertin najważniejszym co liczy się w rywalizacji jest już samo uczestnictwo. Po burzliwych obradach wyłoniliśmy następujących laureatów:

I miejsce:

Dominika Paszkiewicz, za pracę „Helena Marusarzówna”

II miejsce:

Diana Dańczak, za pracę „Wybiegać wolność”

III miejsce:

Emilia Nowak, za pracę „Mistrzem nie jest się tylko na bieżni… Działalność niepodległościowa Janusza Kusocińskiego”

Wyróżnienia:

Hubert Nowak, za pracę „Zagraj ze mną w piłkę ręczną”,

Lidia Mitura, za pracę „Złoty bieg dla Ojczyzny”,

Emilia Perlińska oraz Julia Michalska, za pracę „Halina Konopacka”

Kornelia Malinowska, za pracę „Franciszek Żwirko, lotnik zwycięzca”.

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Finał konkursu i uhonorowanie zwycięzców odbył się 11 grudnia (wtorek) br. o godzinie 14:00 w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Uroczystość uświetniło spotkanie z polską medalistką Igrzysk Olimpijskich, Iwoną Marcinkiewicz (jeden z jurorów konkursu), z którą zaproszeni mieli okazję porozmawiać i zadać pytania.

Uprzejmie informujemy wszystkich uczestników konkursu o możliwości odebrania swoich prac z siedziby Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie do końca stycznia 2019 roku.

Prace konkursowe