Wystawa "Medale dla upamiętnienia TOPR-owców"

Zapraszamy na wystawę prac Katarzyny Masny "Medale dla upamiętnienia TOPR-owców". Wystawa czynna do 20 grudnia 2018 r.

Kilka słów o autorce i pracach

Magister Sztuki Katarzyna Masny, góralka z Warszawy albo warszawianka z gór.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Academia di Belle Arti di Carrara in Italia. Była uczennica Mistrzów dłuta z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Artystka biorąca udział w ponad 50 wystawach w kraju i za granicą.Stypendystka Międzynarodowego Kongresu Medalierskiego FIDEM 2016 r. w Gandawie. Laureatka wielu światowych konkursów artystycznych.

Cykl medalierski został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medale upamiętniają TOPR-owców - LUDZI GÓR, którzy poświęcali swoje życie, ratując innych. Cel wystawy to pielęgnowanie pamięci wspaniałych osób. Prace mają takżeprzypominać o pięknych wartościach, takich jak: pasja, wytrwałość, bezinteresowna pomoc innym, o których tak często zapomina się we współczesnym świecie. Główną myślą projektu jest artystyczna formy dialogu z tradycją Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego.

Projekt ma na celu poszukiwanie nowych wartości rzeźbiarskich oraz poszerzanie medalierskich działań artystycznych w Polsce. Niekonwencjonalny cykl medalierski składa się z kilkudziesięciu prac zrealizowanych w różnych technikach rzeźbiarskich.

Osoby, które portretowałam, są bliskie mojej rodzinie i mojemu sercu. Sama wychowałam się w Kościelisku na terenie Skalnego Podhala i na co dzień spotykałam tych niesamowitych ludzi. Bawiłam się z nimi, wychowywali mnie i uczyli wspaniałej  postawy wobec świata i ludzi. Ukształtowali moje pasje, a prace, które stworzyłam, są forma podziękowania.

Szczepan Masny

Ur. 22 października 1964 r. w Zakopanem, zm. 27 października 2000 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ratownik TOPR, brał udział w wielu akcjach ratunkowych. W młodości należał do podgrupy Tatry Zachodnie. Szczepan Masny był przewodnikiem Tatrzańskim. Należał do Speleoklubu Tatrzańskiego i aktywnie działał, pogłębiając jaskinie w Tatrach. Był odkrywcą jaskini Siwy Kocioł, a także mocno eksplorował Śnieżną Studnię, gdzie jako pierwszy nurkował w Syfonie Drzemiącym na głębokości 700 m pod ziemią. Rzeźbiarz tworzący w drewnie, jego prace można oglądać zarówno na Podhalu, jak i w Niemczech, Austrii, Włoszech czy Meksyku. Poeta i satyryk, często przedstawiający swoje lekkie słowo podczas Sabałowego Bajania. Człowiek kochający swój region, szanujący i pielęgnujący kulturę góralską. Mój Tata.

Medal wykonano z czerwonej gliny szamotowej w nawiązaniu do materiału, z jakiego rzeźbił w jaskiniach. Postać jest przedstawiona w stroju góralskim, namalowana szlachetną porcelaną. Na rewersie widnieje fragment przekroju jaskini i zaznaczone są partie noszące Jego imię. Całość jest lekko pokryta szkliwem transparentnym.

Michał Jagiełło

Ur. 23 sierpnia1941 r. w Janikowicach, zm. 1 lutego 2016 r. w Zakopanem

Człowiek wielu pasji i zasług. Michał Jagiełło był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki, dyrektorem Biblioteki Narodowej, przewodniczącym Krajowej Rady Bibliotecznej, polonistą, poetą, eseistą, publicystą, taternikiem, alpinistą, a także ratownikiem TOPR oraz przewodnikiem tatrzańskim.

Medal wykonano z żywicy, gipsu, ready-made oraz innych technik własnych. Praca jest dwustronna i obrazuje wielopłaszczyznowość zainteresowań Michała Jagiełły. Jego imię zostało ułożone z liter tworzących synonimy słowa bohater. Nazwisko składa się z karabinka i małych książeczek. Całość unosi się na różnych wysokościach medalu.

Franciszek Spytek

Ur. 25 lipca1937 r. zm.10 października 2014 r. w Zakopanem

Przewodnik Tatrzański,  Ratownik TOPR od 1960 roku, wieloletni szkoleniowiec psów lawinowych. Franciszek Spytek brał udział w ponad 150 wyprawach ratunkowych. 
Za swoje działania na rzecz ratownictwa odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. 
Był wspaniałym fotografikiem, który zatrzymywał w pięknym obrazie niezapomniane chwile.

Główna część medalu jest wykonana z soczewki w nawiązaniu do fotograficznej pasji ratownika. Na tafli soczewki widnieje Franciszek wraz ze swoim aparatem. Całość otacza szklana obwódka z wygrawerowanymi informacjami.

Józef Uznański

Ur. 30 marca 1924 r. w Zakopanem, zm. 20 lutego 2012 r. w Zakopanem

Był przewodnikiem tatrzańskim, członkiem honorowym TOPR, instruktorem narciarskim PZN-u, członkiem Klubu Wysokogórskiego. W czasie II wojny światowej uczestniczył w działaniach partyzanckich. Józef Uznański był kurierem tatrzańskim i żołnierzem pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Medal odlano z mosiądzu. Praca jest dwustronna. Na awersie widnieje rzeźbiony portret en face wraz z inskrypcją, za to na rewersie znajduje się wypalona kolejka na Kasprowy Wierch, a u dołu Józef Uznański sunący na nartach.

Bogusław Arendarczyk

Ur. 02 listopada 1962 r. w Rabce, zm. 11 sierpnia 1994 r. w Dolinie Olczyskiej

Pilot helikoptera w Zespole Lotnictwa Sanitarnego. Był wyróżniającym się pracownikiem młodego pokolenia, cieszył się dużym uznaniem i sympatią kolegów. Uczestniczył w licznych akcjach ratunkowych w górach. Bogusław Arendarczyk zginął podczas pełnienia czynności ratowniczych w katastrofie śmigłowca ratowniczego Sokół w Dolinie Olczyskiej.

Medal upamiętniający jego postać został wykonany z brązu. Na awersie znajduje się portret Bogusława. Rewers przedstawia kokpit helikoptera, a tuż za szybą - przelatującego Sokoła w nawiązaniu do nazwy śmigłowca. 

Janusz Rybicki

Ur. 26 czerwca 1953 r. w Skarżysku Kamiennej, zm. 11 sierpnia 1994 r. w Tatrach

Pilot samolotów i śmigłowców w Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego. Był instruktorem samolotowym. Brał udział w licznych akcjach ratowniczych na terenie całego kraju. Pełniąc dyżury w Zakopanem, uczestniczył w wielu akcjach ratowniczych o dużym stopniu trudności. Zginął podczas akcji ratunkowej w katastrofie śmigłowca w Dolinie Olczyskiej.

Medal upamiętniający jego postać został wykonany z brązu. Rewers przedstawia lecący śmigłowiec i fragment skały. Ta strona medalu ma przypominać o trudnych warunkach pracy i niebezpieczeństwach, z jakimi piloci i TOPR-owcy spotykają się każdego dnia. 

Kuba Stawowy

Ur. 06 marca 1985 r. w Zakopanem, zm. 22 marca 2011 r. w Tatrach

Taternik, ratownik TOPR. Brał udział w 30 wyprawach ratunkowych i 300 zwózkach narciarskich. Kochał góry. Był bardzo wszechstronny, ćwiczył ratownictwo jaskiniowe i canyoning. Interesował się motoryzacją i sportami wysokiego ryzyka. Przyczyną śmierci było upadek z dużej wysokości w rejonie Długiego Giewontu.

Medal jest wykonany z gipsu. Awers przestawia portret Kuby z Giewontem w tle. Rewers jest zrealizowany z metalowych elementów imitujących szprychy z motoru KTM.

Marek Łabunowicz

Ur. 11 listopada 1972 r. w Jeleniej Górze, zm. 30 grudnia 2001 w Tatrach

Przyjaciele Marka nazywali go Mają. Ratownik TOPR uczestniczył w ponad czterdziestu wyprawach ratunkowych w Tatrach. Był wspaniałym muzykiem. Grał na wielu instrumentach: skrzypcach, altówce, gitarze i cymbałach węgierskich. Aktywnie działał w Młodzieżowym Zespole Góralskim "Poloniarze" w Kościelisku. Krzewił w młodych ludziach pasję do muzyki i folkloru. Występował z czołówką polskich muzyków. Marek Łabunowicz był człowiekiem wielu pasji - zajmował się także nurkowaniem i spadochroniarstwem. Zginął na skutek zejścia lawiny podczas akcji ratowniczej pod Szpiglasową Przełęczą.

Medal został wykonany z żywicy transparentnej, w środku zatopiono płytę CD z muzyką góralską. Wewnątrz medalu jest również zalana kosodrzewina, która rośnie w Tatrach Wysokich.

Cześć ich pamięci!

plakat