W dniu 8 czerwca br. w rocznicę Euro 2012 na stadionie Polonii Warszawa przy ulicy Konwiktorskiej 6 odbyły się I Mistrzostwa Warszawy Instytucji Kultury pod honorowym patronatem Pani Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz Minister Sportu i Turystyki Joanny Muchy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego, a także Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Partnerem strategicznym Mistrzostw był także Stadion Narodowy.

Turniej wygrała drużyna Muzeum Niepodległości, która w finale pokonała Muzeum Izba Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Po bardzo emocjonującym meczu, III miejsce zajął zespół Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie pokonując po zaciętej końcówce spotkania Zamek Królewski w Warszawie. Nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju otrzymał Sebastian Urbańczyk, który jako kapitan mistrzowskiej drużyny odebrał także pamiątkowy kosz wędlin ufundowany przez głównego sponsora Zakłady Mięsne Stanisławów oraz vouchery dla całego zespołu na niezapomnianą imprezę w hotelu Comfort&Biznes w Pruszkowie ufundowane przez Fundację Klub Kibica Reprezentacji Polski.

Organizatorzy wraz z uczestnikami turnieju przygotowali piknik rodzinny z mnóstwem niespodzianek dla kibiców dopingujących drużyny podczas tego piłkarskiego święta. Została stworzona specjalna strefa, w której każdy mógł spróbować swoich sił i zatańczyć zumbę pod okiem profesjonalnych instruktorów na głównej płycie boiska, a także zobaczyć m.in.: turniej rycerski, pokazy walk robotów, wybuchy wulkanów, wielką pianę, sztuczną krew czy suchy lód. Dzięki symulatorowi wypadku samochodowego kibice doświadczyli przeciążeń jakie odczuwa kierowca podczas zderzenia. Nie zabrakło również atrakcji typowo sportowych. Najmłodsi spróbowali swoich sił podczas gry w piłkarzyki, odbyli trening z następcami Roberta Lewandowskiego ze Znicza Pruszków, a także wzięli udział w konkursach z wiedzy o piłce nożnej oraz zawodach sprawnościowych, gdzie główną nagrodą był rower górski.