Wieczorem 6 lutego w Centrum Olimpijskim pod wspólnym patronatem Muzeum Sportu i Turystyki oraz Fundacji „Szkoła pod Żaglami" Krzysztofa Baranowskiego odbyła się uroczystość ogłoszenia laureatów konkursu Żeglarz Roku 2012.

Fundacja co roku przyznaje honorowe wyróżnienia dla żeglarzy, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy i potrafili o nich opowiedzieć popularyzując żeglarstwo.

Kapituła konkursu przyznała nominacje za rok 2012 dla:

• kapitana Tomasza Ostrowskiego za zdobycie pierwszego miejsca w klasie A w regatach Operacji Żagiel (Tall Ship Races);
  • kapitana Tomasza Cichockiego za samotny rejs dookoła świata w strefie subantarktycznej;
  • Karoliny Winkowskiej za Mistrzostwo Świata w kitesurfingu;
  • kapitana Edwarda Zająca za udział w regatach samotnych żeglarzy Jester Azores Challenge 2012;
  • oraz kapitana Kuby Strzyczkowskiego za samotny rejs przez Atlantyk.

Podczas uroczystej gali, prowadzonej przez Krzysztofa Baranowskiego, zaproszeni goście wręczali zwycięzcom statuetki. Nagrodę główną otrzymał kapitan Tomasz Cichocki. Podczas uroczystości można było kupić książki wydane przez Fundację „Szkoła pod Żaglami", odbyła się także licytacja pamiątek żeglarskich.

Kapitan Edward Zając podarował Muzeum swoją statuetkę z 2011 roku.

Serdecznie dziękujemy.