Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie gościło w dniach 28-29 maja br. spotkanie grupy roboczej ds. kolekcji i zbiorów (Collections Working Group) działającej w elitarnym programie MKOl Olympic Museums Network (Sieć Muzeów Olimpijskich), którego członkiem MSiT jest od 2011 roku.

Collections Working Group jest jedną z czterech roboczych grup Sieci Muzeów Olimpijskich. W dwudniowej sesji w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele muzeów z dziesięciu krajów: The Olympic Museum, Lozanna (Szwajcaria), Sportimonium, Bruksela (Belgia), Museu Olímpic i de l’Esport Joan Antoni Samaranch, Barcelona (Hiszpania), Eesti Spordimuuseum, Tartu (Estonia), Suomen Urheilumuseo, Helsinki (Finladia), Thessaloniki Olympic Museum, Saloniki (Grecja), Norges Olympiske Museum, Lillehammer (Norwegia), Richmond’s Olympic Experience, Vancouver (Kanada) i Qatar Olympic and Sport Museum, Doha (Katar).

Tematem konferencji były kwestie konserwacji różnych rodzajów zbiorów, a także polityka gromadzenia muzealiów oraz wypożyczeń. Przedstawiciele każdego z muzeów przedstawiali prezentację, a całość wieńczyła dyskusja, podczas której porównywano doświadczenia placówek z różnych krajów.

Honorowym gościem Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie była pani Mariola Ratajczyk, Kierownik Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w zasłużonych dla ratowania pamiątek narodowej kultury Polskich Pracowniach Konserwacji Zabytków. W swoim wystąpieniu opisała historię konserwacji jednego z najcenniejszych muzealiów w kolekcji MSiT – sztandaru Związku Sokołów Polskich (1894), który w 2011 roku trafił do zbiorów z licznymi uszkodzeniami i ubytkami. Obecnie, po długotrwałych i trudnych zabiegach konserwatorskich, jego stan jest bardzo dobry, o czym goście konferencji mogli przekonać się osobiście, oglądając sztandar wyeksponowany w sali obrad.

Główny Inwentaryzator MSiT Katarzyna Gutowska poruszyła kwestię konserwacji zapobiegawczej, szczególnie w przypadku nowoczesnych materiałów, z których wykonywany jest współczesny sprzęt sportowy, takie jak pianka poliuretanowa. Ich właściwości uniemożliwiają zastosowanie tradycyjnych zabiegów renowacyjnych, co wymaga od konserwatorów stałego poszerzania wiedzy o technologii obiektów. Daje ona możliwość przewidywania procesu ich starzenia, a także dobrania optymalnych warunków przechowywania. W drugiej części przedstawione zostały prawne uwarunkowania wypożyczania obiektów przez polskie muzea.

Uczestnicy sesji zwiedzili również ekspozycję stałą MSiT, a także warszawskie Stare Miasto.

Doroczne spotkanie Collections Working Group odbyło się już po raz czwarty – poprzednio gospodarzami były Lozanna (2012) oraz dwukrotnie Helsinki (2013, 2014).