Piłkarskie Mikołajki z Gwiazdami
5-6 grudnia 2015 r. w hali sportowej Centrum Sportu Wilanów przy ul. Wiertniczej 26 odbyła się impreza Mikołajkowa dla dzieci połączona z III edycją Piłkarskich Mistrzostw Instytucji Kultury.

W tym roku w turnieju wystąpiła rekordowa ilość dwudziestu drużyn, kibice mogli mogli obserwować zmagania m.in.: Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Legii Warszawa. Prawdziwą gratką dla przybyłych gości był mecz pokazowy z udziałem Reprezentacji Artystów Polskich z Reprezentacją Polski w AMP Futbolu, który sędziował Michał Listkiewicz. W tym roku lepsza okazał się drużyna Reprezentacji Artystów Polskich, która wygrała dosyć zdecydowanie. W meczu drużyn juniorskich spotkały się drużyny RKS Mazovii Rawa Mazowiecka ze ZWAR Warszawa, tym razem lepsza okazała się drużyna z Rawy Mazowieckiej wygrywając 2-0. Mecze finałowe rozegrane zostały w mikołajki 6 grudnia, organizatorzy w związku z tym przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych. Przygotowana została Strefa zabaw, gdzie dzieci mogły brać udział w zajęciach edukacyjno – sportowych takich jak: układanie giga puzzli, stworzenia drużyny marzeń, czy trening pod okiem mistrzów filipińskich sztuk walki. Dodatkową atrakcją były zajęcia dla grup z psychologiem sportowym, dmuchane zabawy i malowanie buziek. 6 grudnia organizowane były konkursy, quizy z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania było ponad 300 nagród, w tym: koszulki piłkarskie, smycze, mini piłeczki. W niedzielę odwiedził nas również św. Mikołaj, który rozdał najmłodszym upominki. Łowcy autografów w czasie dwudniowych zmagań sportowych mieli okazję spotkać się m.in. z Jerzym Engelem, Andrzejem Strejlauem, Michałem Żewłakowem, Tomaszem Kiełbowiczem, Piotrem Świerczewskim czy Radosławem Majdanem oraz czołowymi polskimi aktorami. Mecz finałowy na żywo skomentował Dariusz Szpakowski.

W tym roku udział w zawodach wzięło aż 20 ekip. Trzecie miejsce zajęła ekipa Galerii Bramy Bielańskiej, która w związku z wycofaniem się drużyny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dzień przed zawodami zdecydowała się przystąpić do rywalizacji. Galeria Brama Bielańska w tzw. małym finale pokonała drużynę Narodowego Archiwum Cyfrowego dopiero w rzutach karnych 3-1. Natomiast w wielkim finale naprzeciw siebie stanęły drużyny Muzeum Legii Warszawa, a także Muzeum Niepodległości. Lepsza okazała się reprezentacja Muzeum Niepodległości, która bezdyskusyjne wygrała 4-0. Drużyna Muzeum Sportu i Turystyki odpadła w ćwierćfinale przegrywając 1-2 z Galerią Bramą Bielańską.

Wszystkim serdecznie gratulujemy udziału. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się spotkać ponownie. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomogli w organizacji imprezy. Poniżej lista drużyn:

 1. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
 2. Muzeum Niepodległości
 3. Instytut Pamięci Narodowej
 4. Instytut Transportu Samochodowego/Wirtualne Muzeum Motoryzacji
 5. Muzeum Powstania Warszawskiego
 6. Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych/ZAPA
 7. Narodowe Archiwum Cyfrowe
 8. Galeria Brama Bielańska
 9. Ministerstwo Sportu i Turystyki
 10. Samorząd Województwa Mazowieckiego
 11. Polski Komitet Olimpijski
 12. Stowarzyszenie Historyczne X Pułku Piechoty z Łowicza
 13. Urząd Dzielnicy Wilanów
 14. Centrum Sportu Wilanów
 15. Muzeum Legii Warszawa
 16. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
 17. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
 18. Muzeum Historii Żydów Polskich/POLIN
 19. Fundacja im. Władysława Orkana/Mobilis
 20. Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie