Wystawa „Nie inaczej”
W dniu 28 listopada br. odbył się wernisaż wystawy „Nie inaczej”. Ekspozycja , która obejmuje 50 obrazów, to przegląd twórczości 25 polskich artystów malujących ustami i stopami.

Na wystawie można zobaczyć dzieła, na których namalowane są piękne pejzaże, kwiaty, zwierzęta, martwa natura oraz motywy sakralne.

Są też obrazy o tematyce sportowej, wykonane przez artystów specjalnie z okazji tej wystawy, w tym portret Agnieszki Radwańskiej, który Wydawnictwo Amun postanowiło przekazać do zbiorów MSiT.

Przybyłych gości powitała Aleksandra Czechowicz-Woźniak, Wicedyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w towarzystwie Piotra Pawłowskiego, Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, a także Doroty Bakaj, dyrektor wydawnictwa AMUN.

W czasie wernisażu odbyła się prezentacja malowania w wykonaniu zaprzyjaźnionych artystów.

Wydawnictwo chce w ten sposób promować aktywną twórczość osób niepełnosprawnych, którzy z powodu wypadków lub chorób tworzą dzieła sztuki stosując niezwykłe metody.

Wydawnictwo AMUN powstało w 1993 roku w Raciborzu i jest jedną z 46 placówek działających na świecie, które od 1956 roku zajmują się publikacją reprodukcji obrazów artystów malarzy tworzących ustami lub stopą. AMUN Sp. z o.o. w Raciborzu jest jedynym w Polsce wydawnictwem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (www.vdmfk.com). Promocja twórczości artystów polega na rozprowadzaniu ich prac w postaci kart świątecznych i okolicznościowych oraz kalendarzy poprzez direct mailing (bezpośrednia przesyłka pocztowa) do mieszkańców naszego kraju.

W chwili kiedy powstał Związek zrzeszający artystów malujących ustami i nogami, znany był slogan: "Nie prosimy o litość". Jest on związany z miejscem niekonwencjonalnych artystów w dzisiejszej kulturze, a właściwie w sztuce, której kształt współtworzą wraz z innymi artystami na przestrzeni dziesięcioleci. Stworzenie organizacji z dość niezwykłymi osobowościami i zarazem posiadającymi dość nieprzeciętne umiejętności i zdolności, umożliwiło wspieranie rozwoju artystycznego osób, które pomimo niepełnosprawności zapragnęły tworzyć trzymając pędzel w ustach bądź stopach. Pojawiła się zarazem nie spotykana dotąd możliwość sprzedaży ich prac.

Związek, zajmując się rozprowadzaniem obrazów, zapewnił tym samym niepełnosprawnym artystom podstawowe warunki, które umożliwiły swobodny rozwój i dały szansę na samodzielność.

Wydawnictwo zajmuje się również organizowaniem wystaw w kraju i za granicą, jak również plenerów malarskich, np. w Gdańsku, Bukowinie Tatrzańskiej, Mikołajkach, Zakopanem, Gdyni. Polską grupę tworzy 25 artystów malujących ustami lub stopą, którzy pochodzą z różnych stron Polski:

• Jolanta Borek Unikowska
  • Arkadiusz Cyprian