XIII Rada Dyrektorów Olimpijskiej Sieci Muzeów Sportu OMN w Goteborgu
W dniach 03 – 05 września odbyła się XIII Rada Dyrektorów Olimpijskiej Sieci Muzeów Sportu w Goteborgu. Obrady, które miały miejsce w siedzibie Szwedzkiego Muzeum Sportu prowadził Francis Gabet – przewodniczący Rady OMN i Dyrektor Muzeum Olimpijskiego w Lozannie. W spotkaniu uczestniczyła delegacja Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w składzie Tomasz Jagodziński – Dyrektor Muzeum i Michał Puszkarski – Kierownik Działu Edukacji i Promocji. Delegacja przedstawiła raport z działalności Muzeum za ostatni rok.  

Jedną z kluczowych decyzji Rady OMN była decyzja o powierzeniu Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie już po raz drugi w historii misji organizacji sympozjum Grupy Roboczej ds. Kolekcji na wiosnę w roku 2019. To już drugi raz w historii, kiedy Muzeum będzie gościć wybitnych specjalistów z zakresu muzealnych kolekcji sportowych z całego świata. Organizacja spotkania będzie dofinansowana ze środków OMN. Relacja z poprzedniego spotkania z roku 2015 dostępna tutaj.

Ważnym punktem obrad było przyjęcie nowego muzeum do sieci OMN – Japan Olympic Museum w Chukyo. David Parietti, Kierownik działu  IT Muzeum Olimpijskiego w Lozannie przedstawił nowe narzędzie do korzystania z zasobów MKOL (zdigitalizowanych zdjęć, biblioteki i materiałów archiwalnych), OMN SHAREPOINT. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie już wielokrotnie korzystało z multimedialnych zasobów MKOL przy okazji praz nad różnymi wystawami i publikacjami. Działania te są zgodne z przedstawioną przez Frederique Jamolie z Muzeum Olimpijskiego w Lozannie strategią dotyczącą sztuki i kultury olimpijskiej. Pan Ching Kuo Wu, Przewodniczący Olimpijskich  Muzeów Sportu w Chinach oraz  Przewodniczący Komisji ds. Kultury i Dziedzictwa Olimpijskiego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przedstawił nowo tworzoną, imponującą sieć Chińskich Muzeów Sportu liczącą ponad 30 instytucji w samych Chinach!