W dniu 4 kwietnia br. podczas uroczystej gali w Centrum Olimpijskim w Warszawie Fundacja SEDEKA ogłosiła nazwiska zwycięzców internetowego Plebiscytu 40-lecia
na 10 Najwybitniejszych Sportowców z Niepełnosprawnością. Spotkanie poprowadzili Anna Popek oraz Krzysztof Głombowicz.

Statuetki Fundacji SEDEKA przyznano 10 sportowcom: Małgorzacie OLEJNIK (CHMIEL), Krystynie OWCZARCZYK, Mirosławowi OWCZARKOWI, Natalii PARTYCE, Dariuszowi PENDEROWI, Katarzynie ROGOWIEC, Jerzemu SZLĘZAKOWI, Krzysztofowi ŚLĘCZCE, Ryszardowi TOMASZEWSKIEMU.

Medale PER ASPERA AD ASTRA trafiły do: Barbary BEDŁA-TOMASZEWSKIEJ, Bożeny CZOPEK-CZECHANIUK, Jerzego DĄBROWSKIEGO, Ewy DUDKI-GĘSICKIEJ, Grażyny DZIKOWSKIEJ-HAFFKE, Ryszarda FORNALCZYKA, Andrzeja KIETLIŃSKIEGO, Małgorzaty KLOCEK-KOPEĆ, Konrada KOŁBIKA, Barbary KOPYCKIEJ, Małgorzaty KORZENIOWSKIEJ, Janusza KOZAKA, Justyny KOZDRYK, Ryszarda KOŻUCHA, Ewy KWIECIŃSKIEJ, Marty MAKOWSKIEJ (WYRZYKOWSKIEJ), Mirosława MALISZEWSKIEGO, Zofii MIELECH, Ryszarda OLEJNIKA, Anny POGORZELSKIEJ-HILLEBRANDT, Jadwigi Jagody POLASIK, Romualda RASIAKA, Ireny RUSEWICZ-PIENIO, Zbigniewa SAJKIEWICZA, Andrzeja SEREMAKA, Krystyny SIKORSKIEJ-MAJEWSKIEJ, Mieczysława SOBCZAKA, Marii SOBIECH-OSMAŃSKIEJ, Aliny WIECZOREK-BETNER, Andrzeja ZAJĄCA.

Nagrody wręczyli prezes zarządu Fundacji SEDEKA - Stanisław Kowalski i prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start" - Łukasz Szeliga. Towarzyszyła im: srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Soczi Katarzyna Woźniak – panczenistka. Laudacje wygłosił Przemysław Babiarz.

Na gali pojawili się przedstawiciele instytucji państwowych i urzędów m.in.: Longin Komołowski – prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Teresa Hernik – dyrektor PFRON-u, Krystyna Barbara Kozłowska – rzeczniczka praw pacjentów, dr Krzysztof Kosiński – przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Artur Pozorek - pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych, senator Andrzej Person, Tomasz Jagodziński – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki, przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku.

Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska objęła honorowym patronatem galę z okazji zakończenia Plebiscytu 40-lecia na 10 Najwybitniejszych Sportowców z Niepełnosprawnością.

Do zorganizowania Plebiscytu zainspirowały nas wyniki XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012. Nasi niepełnosprawni sportowcy wrócili z 36 medalami. Wtedy uznaliśmy, że warto pokazać, jak wyjątkowi są to ludzie. Dla wielu osób sport jest skuteczną formą rehabilitacji, zarówno fizycznej jak i społecznej. Organizując Plebiscyt 40-lecia, chcieliśmy przypomnieć sukcesy polskich paraolimpijczyków. Zamierzamy stworzyć Galerię Sław Polskich Sportowców z Niepełnosprawnością. – powiedział Stanisław Kowalski prezes Zarządu Fundacji SEDEKA.

Plebiscytowi patronują: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Polski Komitet Paraolimpijski, Akademie Wychowania Fizycznego oraz organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych.