Retro Liga w Muzeum
W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, 24 lutego 2020 r., odbyło się losowanie rozgrywek drugiej edycji Retro Ligi, połączone z prezentacją drużyn, których zawodnicy wystąpili w historycznych strojach klubowych.

Gościem specjalnym konferencji był Andrzej Strejlau, m.in. były selekcjoner Reprezentacji Polski i trener Legii Warszawa. Retro Liga to projekt łączący elementy piłki nożnej z historią sportu, którego celem jest ukazanie rozgrywek przedwojennej piłki nożnej ze szczególnym naciskiem na kluby, które zakończyły swoje funkcjonowanie w 1939 roku. Pomysłodawcami wydarzenia są przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, dotychczas zajmujący się odtwarzaniem historii konkretnych pułków wojskowych walczących w czasie II wojny światowej. Teraz miłośnicy historii z Dzierżoniowa, Kozienic, Kutna, Łowicza i Warszawy założą stroje piłkarskie i będą rywalizować na boisku.

Rozgrywki będą się toczyć według przedwojennych zasad. Sędziowie nie będą więc mieli przy sobie kartek. To tylko jedna z wielu różnic. Głównym pomysłodawcą projektu Retro Ligi jest Piotr Marciniak - pasjonat historii i prezes Stowarzyszenia Historycznego im 10. Pułku Piechoty w Łowiczu. A wszystko zaczęło się od teczki z dokumentami znalezionej w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Znalezione tam projekty butów piłkarskich i piłek pozwoliły odtworzyć wiernie piłkarskie stroje sprzed kilkudziesięciu lat. Zbieranie informacji, szukanie zdjęć i relacji zajęło wiele czasu, ale efekt końcowy będzie niezwykle ciekawy.

W ceremonii losowania drużyn wzięli udział Andrzej Strejlau i Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki.

grupy