Komunikat

Szanowni Państwo, informujemy, że Muzeum spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa, między innymi wprowadzając limit 20 osób indywidualnych na ekspozycji zwiedzających w tym samym czasie od dnia 10 października 2020. Dla wspólnego bezpieczeństwa pamiętajcie o maseczkach. Serdecznie zapraszamy!

W związku z obostrzeniami spowodowanymi epidemią COVID 19 jesteśmy zmuszeni odwołać spotkanie z Darczyńcami Muzeum „Podarowane 2018 – 2020” w dniu 27 października 2020. Poinformujemy Państwa o nowym terminie spotkania jak tylko będzie to możliwe.

W związku ze zmianami aranżacji ekspozycji stałej Muzeum w dniach 19.10. – 08.11.2020r. informujemy, że część ekspozycji jest wyłączona ze zwiedzania. Przepraszamy za utrudnienia.

Debata Dziewczyny na boisko!
W dniu 2 marca br. w Muzeum Sportu i Turystyki odbyła się debata „Dziewczyny na boisko!” organizowana przez Fundację Rodzice dla Futbolu. Spotkanie poprowadziła Anna Popek, dziennikarka Telewizji Polskiej. Debata została podzielona na dwa bloki tematyczne „Pasja” i „Rzeczywistość”. O swoich doświadczeniach z futbolem kobiecym opowiedzieli m.in. Zbigniew Bartnik, członek zarządu i przewodniczący Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN; Roman Jaszczak, prezes Medyka Konin; Sandra Sałata - reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet; Magdalena Dembińska, jedna z założycielek piłkarskiej akademii dla dziewczyn Diamonds Academy.

Piłka nożna to jeden z najbardziej demokratycznych sportów – pisał wybitny reporter Ryszard Kapuściński. Niemniej ciągle jeszcze mały odsetek kobiet realizujących futbolowe pasje zdaje się temu przeczyć. – Piłka nożna w żeńskim wykonaniu nie wywołuje już zdziwienia, ale gdy Robert Lewandowski jest na ustach wszystkich Polaków, to o Paulinie Dudek czy Ewie Pajor mało kto słyszał. Chyba że za granicą! Polski futbol jest mężczyzną – ocenia Marcin Wieszczycki z Fundacji Rodzice dla Futbolu. W istocie sytuacja wygląda jeszcze gorzej: cały polski sport jest mężczyzną. Aż dwie trzecie kobiet w naszym kraju przyznaje, że nie uprawia hobbystycznie żadnej aktywności fizycznej. Dla porównania: według danych GUS mężczyzn, którzy nigdy nie ćwiczą, jest niespełna połowa. Co równie smutne: Polki są znacznie mniej wysportowane niż mieszkanki innych państw UE, zwłaszcza tzw. starej Unii. Organizatorzy debaty „Dziewczyny na boisko!” patrzą jednak w przyszłość z nadzieją. – Choć Fundację Rodzice dla Futbolu założyli ojcowie, w jej działalność coraz bardziej angażują się matki. Miło patrzeć, z jaką radością zawożą na piłkarskie treningi zarówno swoich synów, jak córki. Rewolucja zaczyna się od zmiany świadomości – wskazuje Marcin Wieszczycki, prezes Fundacji Rodzice dla Futbolu. Patronat honorowy nad debatą objęli: Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP, Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Sportu oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej