Komunikat

Szanowni Państwo, informujemy, że Muzeum spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa, między innymi wprowadzając limit 20 osób indywidualnych na ekspozycji zwiedzających w tym samym czasie od dnia 10 października 2020. Dla wspólnego bezpieczeństwa pamiętajcie o maseczkach. Serdecznie zapraszamy!

W związku z obostrzeniami spowodowanymi epidemią COVID 19 jesteśmy zmuszeni odwołać spotkanie z Darczyńcami Muzeum „Podarowane 2018 – 2020” w dniu 27 października 2020. Poinformujemy Państwa o nowym terminie spotkania jak tylko będzie to możliwe.

W związku ze zmianami aranżacji ekspozycji stałej Muzeum w dniach 19.10. – 08.11.2020r. informujemy, że część ekspozycji jest wyłączona ze zwiedzania. Przepraszamy za utrudnienia.

Odszedł Jan Kowalczyk, człowiek-legenda polskiego jeździectwa, wielokrotny Mistrz Polski, zdobywca złotego medalu olimpijskiego w skokach, w klasyfikacji indywidualnej oraz srebrnego medalu w klasyfikacji drużynowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku.

Jan Kowalczyk, określany bardzo często największym talentem w historii polskiego jeździectwa urodził się 18 grudnia 1941 roku w Drogomyślu, wsi położonej w dzisiejszym województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim w gminie Strumień.

Pierwszy raz dosiadł konia w wieku 8 lat, galopując na gospodarskich koniach swoich sąsiadów. W 1953 roku, korzystając z zaproszenia swojego późniejszego trenera, Jana Parkasiewicza dosiadł Famosa, swojego pierwszego konia sportowego w klubie sportowym przy Państwowym Stadzie Ogierów.

W marcu 1962 roku przeniósł się do Warszawy i startował w barwach stołecznej  Legii. Przyszły wielkie sukcesy międzynarodowe w konfrontacji z najlepszymi skoczkami świata tamtych czasów.

W końcu przyszedł też czas wielkiego sukcesu polskiego jeździectwa jakim był udział w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie 1980 r.

Ze smutkiem żegnamy Wielkiego Jeźdźca i Wielkiego Sportowca.

Jan Kowalczyk/Fot. Piotr Barącz/MSiT

Jan Kowalczyk/Fot. Piotr Barącz/MSiT