Odszedł Jan Kowalczyk, człowiek-legenda polskiego jeździectwa, wielokrotny Mistrz Polski, zdobywca złotego medalu olimpijskiego w skokach, w klasyfikacji indywidualnej oraz srebrnego medalu w klasyfikacji drużynowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku.

Jan Kowalczyk, określany bardzo często największym talentem w historii polskiego jeździectwa urodził się 18 grudnia 1941 roku w Drogomyślu, wsi położonej w dzisiejszym województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim w gminie Strumień.

Pierwszy raz dosiadł konia w wieku 8 lat, galopując na gospodarskich koniach swoich sąsiadów. W 1953 roku, korzystając z zaproszenia swojego późniejszego trenera, Jana Parkasiewicza dosiadł Famosa, swojego pierwszego konia sportowego w klubie sportowym przy Państwowym Stadzie Ogierów.

W marcu 1962 roku przeniósł się do Warszawy i startował w barwach stołecznej  Legii. Przyszły wielkie sukcesy międzynarodowe w konfrontacji z najlepszymi skoczkami świata tamtych czasów.

W końcu przyszedł też czas wielkiego sukcesu polskiego jeździectwa jakim był udział w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie 1980 r.

Ze smutkiem żegnamy Wielkiego Jeźdźca i Wielkiego Sportowca.

Jan Kowalczyk/Fot. Piotr Barącz/MSiT