Zmarł Dr Janez Kocijančič – Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), Wiceprezes Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (ANOC), Wiceprezes Światowej Federacji Narciarskiej (FIS), wieloletni Prezes Słoweńskiej Federacji Narciarskiej i Słoweńskiego Komitetu Olimpijskiego, Przyjaciel PKOl i Polskiej Rodziny Olimpijskiej, Ambasador Olimpizmu, Pasjonat sportu, wspaniały, życzliwy i niezwykle szanowany Człowiek.

Janez Kocijančič (1941-2020) był prawnikiem, politykiem, biznesmenem, społecznikiem i działaczem sportowym. Był niezwykle znany w europejskim i światowym sporcie. W latach 1974-84 był prezesem Słoweńskiego Związku Narciarskiego, a w 1991 został pierwszym w historii szefem Słoweńskiego Komitetu Olimpijskiego. Pełnił tę funkcję przez 23 lata. W 2017 roku został przewodniczącym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Zabiegał o integrację europejskiego sportu, troszczył się o młodych sportowców, promował sportowe talenty. Z jego inicjatywy wręczane są młodym sportowcom Europy nagrody im. Piotra Nurowskiego – tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Prezesa PKOl. Także dzięki staraniom Janeza Kocijančiča prowadzone są Igrzyska Europejskie oraz Olimpijskie Festiwale Młodzieży Europy (EYOF) – główne inicjatywy sportowe Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich.

Wybitne umiejętności Janeza Kocijančiča w obszarze współpracy międzynarodowej okazały się niezwykle skuteczne przy organizacji pierwszej, wielonarodowej europejskiej imprezy sportowej na obszarze Bośni i Hercegowiny – EYOF Sarajevo and East Sarajevo 2019. Wydarzenie to okazało się wielkim sukcesem organizacyjnym – skutecznie wzbogaciło sport na obszarze Bałkanów, przełamało bariery polityczne i odbudowało wzajemne relacje.

Janez Kocijančič był wielkim Przyjacielem Polski i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wielokrotnie dawał temu świadectwo. Znał osiągnięcia polskich sportowców, polską historię, kulturę i literaturę. Wielokrotnie odwiedzał nasz kraj – tylko w ubiegłym roku był w Polsce trzykrotnie – na spotkaniu Grupy Narodowych Komitetów Olimpijskich Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, uroczystości wręczenia tytułu Doktora Honoris Causa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu Prezesowi PKOl Andrzejowi Kraśnickiemu oraz na Gali 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W Teatrze Wielkim w Warszawie wygłosił serdeczne przemówienie do Polskiej Rodziny Olimpijskiej – nie przypuszczaliśmy, że ostatnie…

źródło: olimpijski.pl