Prezentacja ekipy kolarskiej Mazowsze Serce Polski
Oficjalna prezentacja nowo powstałej grupy kolarskiej – Mazowsze Serce Polski Cycling Team odbyła się 10 marca w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Zaprezentowano także trasę tegorocznego wyścigu Tour Bitwa Warszawska 1920.

W spotkaniu wzięli udział marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Sławomir Majcher oraz manager generalny grupy kolarskiej Dariusz Banaszek. Pomysł stworzenia grupy kolarskiej pojawił się w sierpniu 2019 r. podczas Tour Bitwa Warszawska 1920, natomiast w grudniu 2019 r. marszałek Adam Struzik oraz pomysłodawca projektu Dariusz Banaszek, podpisali list intencyjny dotyczący powstania grupy. Oprócz zawodowej drużyny będzie także działać sekcja dla dzieci i młodzieży. Pod okiem profesjonalnych trenerów będą oni mogli rozwijać swoje talenty i zainteresowania sportowe. – To bardzo ciekawy projekt i doskonała promocja zarówno aktywnego trybu życia, jak też naszego regionu. Dzięki zespołowi kolarskiemu Mazowsze będzie kojarzone ze sportem, ruchem i aktywnością – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Do zawodowej grupy kolarskiej należy 12 zawodników: Emanuel Piaskowy, Marek Rutkiewicz, Alan Banaszek, Tobiasz Pawlak, Adrian Banaszek, Michał Podlaski, Karol Domagalski, Norbert Banaszek, Adam Żuber, Paweł Bernas, Adrian Kurek, Jakub Kaczmarek.

Kolarze mają na koncie pierwsze sukcesy:

Grand Prix Alanya UCI 1.2:
  • Paweł Bernas – I miejsce
  • Alan Banaszek – IV miejsce
Grand Prix Gazipasa UCI 1.2:
  • Alan Banaszek – III miejsce
Grand Prix Manavgat – Side:
  • Alan Banaszek – I miejsce.

– Jestem dumny, że region, w którym się urodziłem, wychowałem i w którym do dziś mieszkam postawił na kolarstwo. Bardzo dziękuję marszałkowi Adamowi Struzikowi za zaufanie, jakim obdarzył nasz projekt. Będziemy godnie reprezentować Mazowsze na polskich i zagranicznych szosach. W tym sezonie zaplanowaliśmy około 110 startów – dodaje założyciel i manager generalny grupy kolarskiej Dariusz Banaszek.

Grupa kolarska Mazowsze Serce Polski jest organizatorem wyścigu Tour Bitwa Warszawska 1920. W tym roku odbędzie się on 11-16 sierpnia. Trasa przebiegać będzie przez: Warszawę, Nieporęt, Radzymin, Legionowo, Wieliszew, Serock, Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Płock, Arcelin i Płońsk.

W obchody setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą” włączył się także samorząd województwa mazowieckiego. W ubiegłym roku marszałek Adam Struzik oraz burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisali list intencyjny o utworzeniu Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie jako oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie. Oprócz tego organizowane są liczne konferencje naukowe i wystawy, powstają także publikacje okolicznościowe. W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – oddziale Muzeum Niepodległości w lutym odbyła się prezentacja albumu pod red. Tadeusza Skoczka Bitwa Warszawska 1920. Publikacja przedstawia wielkie zwycięstwo polskiego oręża oczami artystów i dzieł sztuki. Znajdujące się tam dokumenty, fotografie, plakaty czy obrazy pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.