dfdddd.png
Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Szczakiela, pierwszego polskiego indywidualnego mistrza świata w żużlu z 1973 roku, a także mistrza świata par żużlowych z roku 1971.

Jerzy Szczakiel urodził się w Grudzicach w 1949 roku. Przez całe życie był związany z Klubem Sportowym Kolejarz Opole, w barwach którego świętował największe sukcesy. Dla upamiętnienia wybitnej postaci polskiego żużla, jedno z rond przy północnej obwodnicy Opola nosi nazwę Jerzego Szczakiela.

Jerzy Szczakiel zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 71 lat. Odszedł w przeddzień rocznicy, która na stałe zapisała się w historii polskiego żużla. 2 września 1973 roku został pierwszym Polakiem, który wywalczył złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata w Żużlu na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W Muzeum Sportu znajduje się motocykl, a także liczne pamiątki mistrza.

Poniżej prezentujemy fragment ostatniego wywiadu z Jerzym Szczakielem, zarejestrowanego 29 lipca, który przeprowadził Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki.

Jerzy Szczakiel - ostatni wywiad (fragment)

Pełny wywiad z mistrzem zostanie opublikowany w październikowym numerze Magazynu Dyskobol.