plakat-WEB

W miniony weekend odbył się 15. Piknik Olimpijski organizowany przez Polski Komitet Olimpijski, podczas którego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprezentowało strefę staropolskich gier i zabaw.

Uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w rozgrywkach pierścieniówki - gry podobnej do siatkówki, wywodzącej się z zabaw rybaków zamieszkujących regiony jezior polskich. Graliśmy również w kapelę - ludowy sport, popularny niegdyś wśród pasterzy na terenie Kaszub, polegający na zbijaniu stożka ułożonego z kamieni. Ponadto zorganizowane zostały pokazy palcate - staropolskiej szermierki oraz konkursy rzucania podkową na kołek.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty kreatywne, podczas których edukatorki z Muzeum przypominały, jak własnoręcznie wykonać dawne zabawki, takie jak papierowe wróżby czy „frukoczące” na nitce guziki. Gwoździem programu okazały się „wyścigi pokoju” na kapsle, które wcześniej należało własnoręcznie wykonać. Podczas pikniku zapraszaliśmy do kącika młodego jeźdźca, tu przy makiecie konia najmłodsi piknikowicze poznawali tajemnice siodłania i powożenia.

Najaktywniejsi uczestnicy naszych zabaw byli nagradzani wyjątkowymi niespodziankami.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę!