W czwartek 24.07 br. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów Piłkarskiej Ligi Polskiej, na którym m.in. dokonano wyboru Zarządu PLP. Ten z kolei zadecydował, że funkcję prezesa rozgrywek nadal będzie pełnił Michał Listkiewicz. Na spotkaniu pojawili się m.in. Prezes PZPN Zbigniew Boniek oraz Prezes Ekstraklasy S.A Bogusław Biszof.

O godzinie 11:00 przedstawiciele klubów zaplecza ekstraklasy spotkali się na walnym zjeździe Piłkarskiej Ligi Polskiej. W Muzeum Sportu i Turystyki pojawił się też Prezes PZPN Zbigniew Boniek. – Zdajemy sobie sprawę, że kluby I ligi mają swoje problemy i trudności, ale Polski Związek Piłki Nożnej jest waszym najbliższym partnerem i w każdej chwili możecie na nas liczyć. Życzę wszystkim powodzenia w nadchodzącym sezonie, a z dwoma zespołami spotkamy się za rok w T-Mobile Ekstraklasie – powiedział.
         Najistotniejsze decyzje podjęto pod koniec zjazdu. Ogłoszono, że Prezesem PLP pozostanie Michał Listkiewicz, a wraz z nim w Zarządzie zasiądą prezes Miedzi Legnica Martyna Pajączek (wiceprezes) oraz prezes Dolcanu Ząbki Jerzy Szczęsny (członek).
– Wiele zostało zrobione, ale mam świadomość, że przed nami jeszcze bardzo dużo pracy. Przy wsparciu Polskiego Związku Piłki Nożnej rozwijamy się i widać, że idziemy w dobrym kierunku – mówi Listkiewicz i dodaje: – W tym roku mamy bardzo ciekawych beniaminków. Cieszę się z obecności Wigier Suwałki, bo tamtejszy futbol potrzebuje mocnego reprezentanta w I lidze. Jest to dobrze zorganizowany klub z pięknym stadionem. Dołączmy do tego pozostałych i już widać, że nasze rozgrywki mogą tylko zyskać.

W trakcie spotkania przyjęto też statut PLP oraz dokonano wyboru członków Komisji Rewizyjnej. Należeć będą do niej Andrzej Danek (przewodniczący), Wojciech Pertkiewicz (wiceprzewodniczący) oraz Jacek Bojarowski (członek).
         W trakcie Walnego Zgromadzenia Delegatów PLP doszło też do rozdania nagród za ubiegłoroczne rozgrywki. – Póki co w skromniejszym wymiarze, ale idziemy wzorem naszych kolegów z ekstraklasy i chcieliśmy wyróżnić kilka osób. Tak się złożyło, że wszystkie nagrody trafiły do osób związanych w poprzednim sezonie z Dolcanem Ząbki – powiedział szef PLP.

W głosowaniu brali udział piłkarze wszystkich klubów I ligi, którzy zadecydowali, że w kategorii Trener Roku zwyciężył Robert Podoliński. Z kolei Najlepszym Piłkarzem poprzedniego sezonu wybrano Dariusza Zjawińskiego. Od tego sezonu obaj reprezentują barwy Cracovii, gdzie Podoliński został pierwszym trenerem, a Zjawiński napastnikiem. Nagrodę za całokształt pracy otrzymał SławomirDoliński, właściciel zespołu z Ząbek.
– Życzę każdemu klubowi, żeby miał u siebie takich ludzi, jak państwo Dolińscy. Widać, że wkładają swoje całe serce i czas w funkcjonowanie Dolcanu. Stworzyli w Ząbkach drużynę, która jest dostosowana do lokalnych wymagań, a do tego jest świetnie zarządzana. Doszło do tego, że myślisz „Ząbki" – mówisz „Dolcan i I liga" – chwali Listkiewicz.

Mecze sezonu 2014/2015 nadal będzie pokazywać telewizja Orange sport. W trakcie zjazdu podano godziny transmisji spotkań I ligi. Zadecydowano, że mecze będą pokazywane w sobotę o godzinie 14:45 i w niedzielę o godzinie 12:30. – Niedzielny termin jest dla nas znakomity, ponieważ ludzie albo wracają z kościoła, albo czekają już na porę obiadową. Co do terminu sobotniego, sam jestem ciekawy, jak to wyjdzie. Ufam specjalistom z Orange sport i wierzę, że taka godzina spodoba się telewidzom – stwierdza Michał Listkiewicz.

Rozgrywki I ligi rozpoczną się już 2 sierpnia o godzinie 14:45, gdy na boisku w Katowicach GKS zmierzy się z Widzewem Łódź.

Cezary Jeżowski