Od poniedziałku 4 sierpnia b. r. Muzeum zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Piłkarze dawnej Warszawy w tyglu wielu kultur” prezentowanej przed budynkiem Centrum Olimpijskiego. Została ona zrealizowana w ramach projektu KIBICE RAZEM oraz Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci z funduszy Muzeum Historii Polski. Kuratorem wystawy jest dr Robert Gawkowski.

Przed siedzibą Muzeum będzie można zapoznać się z życiorysami kilkunastu znanych sportowców – piłkarzy, o różnej narodowości i skomplikowanych wojennych losach, którzy grając tu, tworzyli pewną szczególną wspólnotę.

Sport w międzywojennej Polsce zbliżał do siebie ludzi różnych narodowości, odmiennych światopoglądów czy religii. Był swoistą oazą, gdzie Polak dobrze rozumiał Żyda, Niemca, czy Rosjanina, gdzie ewangelik doskonale współpracował z katolikiem czy prawosławnym. Sport miał magię, która potrafiła zespolić ludzi we wspólnej pasji. Tak było w przedwojennej Warszawie, która być może bardziej niż inne miasta była prawdziwym tyglem narodowościowym - podkreślają twórcy ekspozycji.